Ako vybrať náušnice?

Náušnice sprevádzajú nielen ženy na všetky možné príležitosti už od nepamäti. Pre svoju rozmanitosť sú obľúbeným šperkom všetkých vekových kategórií a perfektne dozdobia každý outfit. Pri ich výbere premyslite, k čomu ich budete nosiť najčastejšie a aký materiál preferujete. So všetkým vám v radcovi pomôžeme a nakoniec ešte pridáme pár tipov na údržbu a čistenie.

Náušnice sprevádzajú nielen ženy na všetky možné príležitosti už od nepamäti. Pre svoju rozmanitosť sú obľúbeným šperkom všetkých vekových kategórií a perfektne dozdobia každý outfit. Pri ich výbere premyslite, k čomu ich budete nosiť najčastejšie a aký materiál preferujete. So všetkým vám v radcovi pomôžeme a nakoniec ešte pridáme pár tipov na údržbu a čistenie.

Doba čítania 12 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Otázky na začiatok

Na akú príležitosť

Vyberáte náušnice ako darček partnerke alebo robíte radosť sami sebe? V každom prípade si najprv premyslite, akú úlohu by mali náušnice hrať. Potrebujete elegantný šperk na ples, ktorý by doplnil váš perlový náhrdelník? Potom máte zrejme jasnú predstavu, ako by mali náušnice vyzerať. V ideálnom prípade by mali ladiť s ostatnými doplnkami a vkusne podčiarkovať kostým či šaty. Ako ale vybrať univerzálne náušnice, ktoré dotyčný vynosí do práce, na schôdzky alebo napríklad do kina? Začnite tým, aký štýl najviac nosí a k nemu laďte vhodný šperk. Ďalej môžete predvybrané modely porovnať s tvarom tváre aj druhom zapínania, o čom sa dočítate ďalej v texte. Špeciálnym darčekom budú prvé náušnice pre bábätko, kde sa zamerajte hlavne na spôsob zapínania a vhodnú veľkosť.

Kto bude náušnice nosiť

Rozhodujúcim faktorom výberu náušníc pre ženy bude materiál a ozdobné kamene. Dievčatá radšej volia menej nápadné náušnice zo striebra a bieleho zlata, často v tvare srdiečok, kvetov alebo napríklad mašľí. Výrazné visiace prevedenie a farebné kamene sú vhodnejšie pre sebavedomé ženy, ktoré sa neboja nápaditých doplnkov. Takéto šperky vynosia ženy predovšetkým k šatám. Svadobné šaty štýlovo doplnia visiace náušnice kvapkovitého typu, tiež nazývané slzičky, ktoré sú nežné a krásne vyniknú počas pomalých pohybov, napríklad k oltáru. U detí by mal výber závisieť predovšetkým na veku nositeľa. Náušnice pre deti sa zvyčajne zapínajú na brizuru alebo pevné skrutkovanie, aby nehrozilo vypadnutie. Tiež muži môžu svoj štýl vyjadriť pánskymi náušnicami. Tie sa najčastejšie vyrábajú v objímkovom guľatom prevedení alebo v podobe kôstok.

Rozdelenie podľa materiálu:

Zlato

Jedným z najluxusnejších materiálov pre šperky je bezpochyby zlato. A to nielen preto, že skvele vyzerá, ale aj pre svoju kvalitu, tvrdosť a dlhú životnosť. Klasickým variantom je zlato žlté, ktoré je typické svojim elegantným leskom. V posledných rokoch známemu žltému prevedeniu konkuruje zlato biele a ružové tvorené kombináciou zlata a medi. Tieto dve prevedenia pôsobia o niečo decentnejšie a jemnejšie. Rovnako ako žltá varianta ani tieto nestrácajú v priebehu rokov svoj lesk a nespôsobujú alergické reakcie.

Ružové zlato pôsobí veľmi mladícky a nežne

Striebro

Vedľa zlatých retiazok sa vám ďalej ponúka ďalší luxusný bielošedý variant. Strieborné náušnice majú svetlú žiarivú farbu, ktorá sa dobre kombinuje s ostatnými doplnkami. Hodí sa ako k romantickým šatám, tak ako nenápadný doplnok športového outfitu. Zliatiny striebra sú obľúbenými a žiadanými materiálmi pre svoju mechanickú odolnosť. Neošetrený kov však nie je vhodný na každodenné nosenie, pretože na vzduchu oxiduje a černie. Z toho dôvodu bývajú strieborné retiazky ošetrené povrchovou rhodiovou úpravou. Vďaka nej je šperk oveľa odolnejší a lesklejší.

Chirurgická oceľ

V šperkárstve sa náušnice z nerezovej ocele tešia veľkej obľube pre svoju výnimočnú odolnosť. Chirurgická oceľ je veľmi tvrdá a pevná. Hypoalergénne vlastnosti ocenia prevažne osoby s citlivou pokožkou, ale tiež deti, pre ktoré sú šperky z nerezovej ocele najvhodnejšie. Nefarbené oceľové šperky pripomínajú striebro, vďaka špeciálnej PVD technológii (Physical Vapour Deposition) je však možné kúpiť ich v rade ďalších farebných prevedení. Výhodu nerezového šperku oceníte tiež pri vode, chirurgická oceľ znesie aj dlhé kúpanie v bazéne alebo v mori. Na rozdiel od striebra si preto takéto náušnice nemusíte pred každým kúpaním dávať dole.

Titan

Ľahučké, pritom veľmi odolné titánové náušnice sa vyznačujú dlhou životnosťou a všeobecne podobnými vlastnosťami ako má chirurgická oceľ, teda mechanická a chemická odolnosť, možnosť kúpania aj v slanej vode a nenáročná údržba. Pre svoju ľahkosť (o približne 43 % ľahší ako nerezová oceľ) a zdravotnú nezávadnosť je titán hojne využívaný ako materiál pre piercingy a helix náušnice. Primárne sa titánové šperky vyrábajú v šedostriebornej farbe, bez problému však zoženiete tiež postriebrené a pozlátené varianty. Vďaka svojej univerzálnosti sa dobre kombinujú s oceľovými šperkami, striebrom aj meďou.

Bižutéria

Náušnice spadajúce do kategórie bižutérie môžu byť vyrobené z bežných materiálov od základných kovov po keramiku a sklo. Z toho dôvodu sú aj výrobky z bižutérie cenovo dostupnejšie. Najčastejšie sa stretnete so zliatinou medi a zinku, ktorá nemusí byť na prvý pohľad úplne rozoznateľná od luxusnejších modelov. Osoby s citlivejšou pokožkou by mali vyberať také šperky, ktoré boli ošetrené hypoalergénnou vrstvou ródia. V opačnom prípade môže lacnejšia bižutéria spôsobiť sčervenanie a svrbenie pokožky.

Na čo sa zamerať

Druhy náušníc

Náušnice sa väčšinou rozdeľujú do troch základných skupín - kruhové, visiace a kôstkové. Každé sú vhodnejšie pre iný typ udalosti, preto by každá žena mala vlastniť ideálne jedny náušnice z každej skupiny.

Kruhové

Či už vlastníte veľké kruhy alebo drobné objímky, buďte si istí, že kruhové náušnice nikdy nevyjdú z módy. Kruhový tvar pôsobí sviežo a skvele vynikne ako pri krátkych, tak dlhých účesoch. V tejto skupine možno ďalej rozlišovať veľké úzke kruhy, ktoré skôr pristanú kratším vlasom. Na druhej strane stoja tzv. objímky, ktoré ucho tesne objímajú a jedná sa tak o miniatúrne prevedenie kruhu. Špecifickým typom sú polkruhy. Tie sa ako jediné nezapínajú do seba, ale väčšinou len na puzetu.

Kruhové náušnice pristanú ženám s ostrými črtami v tvári

Kôstkové

Drobné prevedenia väčšinou zakončené puzetou alebo pevnejším skrutkovaním sa nazývajú kôstkové. V tejto skupine nájdete nenápadné minimalistické náušnice s jedným kamienkom alebo drobným symbolom, ale aj výraznejšou dekoráciou z drahých kameňov. Zaujímavým riešením sú obojstranné modely, kedy je zadný diel väčší ako predný a spolu s ním tak vytvára originálnu kombináciu. Hitom posledných rokov sú asymetrické náušnice, kedy sa oba diely líšia, ale vzájomne k sebe perfektne ladia. Môže sa jednať o kombináciu mesiaca na jednej strane a hviezdy na druhej, alebo rôzne veľkých variantov, prípadne prepojenie kôstky a visiacej náušnice.

Visiace

Široký výber nájdete tiež v kategórii visiacich náušníc. Tie pôsobia veľmi žensky a elegantne. Možno ich ďalej rozlišovať podľa prevedenia napríklad na dlhé retiazkové končiace pokojne až na ramenách alebo luxusné lustrové náušnice. Také honosné prevedenie ženy zvyčajne nosia na plesy a iné formálne príležitosti. Označenie lustrové odkazuje k ozdobným krištáľovým lustrom, ktoré sú podobne ako tento typ náušníc zdobené v niekoľkých vrstvách. Menej nápadným variantom sú slzičky, už opisované čoby obľúbené náušnice pre nevesty. Tento tvar pripomína slzy či kvapky vody. Na žene pôsobí veľmi romanticky a jej pohybom dodáva určitú ladnosť. Visiace náušnice najlepšie vyniknú s vyčesanými vlasmi a odhalenou šijou.

Typ zapínania

Každé prevedenie má svoje výhody a nevýhody, preto je pred ich výberom dobré vedieť, ako často sa chystáte vyberaný model nosiť a na aké udalosti. Ak hľadáte kvalitné náušnice na každodenné nosenie, potom pre vás bude pevnosť a stabilita zapínania kľúčové. Ak hľadáte naopak originálny kúsok, ktorý budete často striedať s inými modelmi, bude pre vás pravdepodobne dôležitá jednoduchosť zapínania a jednoduché zloženie.

  • Náušnice na skrutku - týmto spôsobom (tiež nazývaným balónikové podľa tvaru skrutky) sa najčastejšie zapínajú kôstkové varianty. U takto zapnutých náušníc nehrozí strata ani ich vypadnutie počas nosenia. Závity sú pevne priskrutkované. Horšie sa síce nasadzujú, mnohokrát je potrebné trochu grifu, zato s nimi môžete aj športovať a nosiť ich na spanie.

  • Náušnice klipsy - jednoduché klipsy pripevníte aj na neprepichnuté uši. Tento spôsob zapínania sa objavuje najčastejšie u ťažších náušníc, ale aj väčších kôstok. Klipsové prevedenie ocenia aj osoby s citlivou pokožkou trpiace na alergické reakcie. Náušnice neprechádzajú ušnou dierkou, čím minimalizujú alergickú reakciu.

  • Patentky - tu rozlišujeme dámsky, alebo tzv. ruský patent. Dámske varianty spoznáte podľa háčika za uchom, ktorý sa zospodu uzatvára mechanickou klapkou. Oproti tomu ruské, niekedy aj francúzske patenty, používajú namiesto háčika v uchu rovno tyčinku na zapínanie. Vďaka tomu pôsobia náušnice uhladenejším a decentnejším dojmom. Celé zapínanie je totiž úplne skryté za uchom.

  • Puzeta - na prvý pohľad nemusí byť úplne jasné, či ide o skrutkovací model, alebo puzetu. Tá tiež obsahuje samostatnú tyčinku a zatváranie v tvare motýlika či disku. To sa ale neskrutkuje, iba zasúva. Z toho dôvodu nie je tak pevná, ale lepšie sa s ňou manipuluje. Puzeta nie je vhodná pre najmenšie deti, ktorým by ľahšie mohla vypadnúť. Naopak pre tých, čo radi striedajú náušnice, sú puzety jednoduchým variantom.

  • Háčik - obvykle označovaný ako africký háčik sa objavuje u dlhých visiacich náušníc. Nosiť ho môžete samostatne alebo pre väčšiu istotu so silikónovou koncovkou.

  • Brizury - tradične používané do detských náušníc. Prevedenie s brizurou spoznáte podľa zapínania vpredu, kedy sa drobný háčik zasúva do očka. Tieto náušnice nosia dievčatká väčšinou od cca 3 mesiacov do 6-8 rokov.

Štýl zapínania vyberajte podľa toho, ako často budete náušnice striedať

Druh kameňa

Ako všetky ostatné šperky, tiež náušnice bývajú bohato zdobené od luxusných drahých kameňov po farebné brúsené sklo. Zriedkavé diamantyprírodného pôvodu, vynikajú svojou bezkonkurenčnou tvrdosťou a jasom. Vybrúsený surový diamant sa nazýva briliant (z francúzskeho brilliant - žiariaci). Spôsobov brúsenia existuje celý rad okrem briliantu (guľatý brus) tiež elegantný emerald alebo napríklad obľúbené brúsenie pre zásnubné prstene princess. Lacnejšou alternatívou je zirkón, ktorý vzniká nie v prírode, ale v laboratóriu. Jedná sa o chemickú zlúčeninu, ktorá je oproti diamantu krehkejšia a pochopiteľne mäkšia. Na prvý pohľad je však takmer na nerozoznanie. Rozdiel spoznáte skôr po rokoch, keď zirkón oproti diamantu stráca svoj lesk.

Ďalšou veľkou položkou sú drahé kamene, z ktorých na náušnice sa najčastejšie používa namodralý opál, červený rubín, tmavomodrý zafír alebo napríklad oranžový jantár. Druhy kameňov vyberajte predovšetkým podľa svojho vkusu, kombinovateľnosti s vašimi ďalšími šperkami, prípadne aj podľa znamenia zverokruhu. Do drahých kameňov sa radia aj perly obľúbené pre svoj hladký a lesklý povrch, ktorý dodá každému outfitu výnimočnú eleganciu.

Náušnice môžu ďalej zdobiť sklenené dekorácie najčastejšie vo forme brúseného krištáľu. Úplne originálnym prevedením budú živicové šperky, ktoré tvoria kovové ložisko zaliate živicou. Tá je príjemne mäkká, svojím prevedením imituje sklo, oproti nemu je však pevnejšia.

Puncové značky a rýdzosť

To, či sa jedná o jednoduché pozlátené prevedenie, alebo pravé zlato nemusíte vždy bezpečne spoznať na prvý pohľad. Lacnejšie pozlátené modely môžu niekedy pôsobiť príliš žlto a po čase tmavnúť. Aby ste však nemuseli výrobok zložito skúmať, postačí krátke overenie štátnej puncovej značky či rýdzosti. Všetky zlaté, strieborné a platinové šperky vyrobené v Slovenskej republike by mali byť touto značkou opatrené. Nižšie nájdete oficiálnu tabuľku puncových značiek podľa štátneho Puncového úradu.

Štátny punc spoznáte podľa vyobrazeného zvieraťa (u zlata orol, kohút, alebo labuť). Zlaté šperky do 0,5 g a strieborné do 3 g nepodliehajú puncovej kontrole, musia byť však označené rýdzostnou a výrobnou značkou. Punc rýdzosti udáva pomer zlata (striebra, platiny) a ostatných kovov. Napríklad 14-karátové zlato je označené puncom 585/1000 (obsahuje 585 dielov čistého zlata). U strieborných šperkov je najčastejšia rýdzosť 925 (teda zliatina obsahujúca 92,5 % rýdzeho striebra).

Puncové značky podľa štátneho Puncového úradu Slovenskej republiky
  • Zdroj: oficiálnej puncovej značky podľa Puncového úradu Slovenskej republiky

Výber podľa tvaru tváre

Potom, čo ste sa zoznámili so všetkými variantmi, môžete prihliadnuť k individuálnym požiadavkám a nárokom, ako je tvar tváre a prípadná dĺžka vlasov. V tejto súvislosti rozdeľujeme tváre na oválne, okrúhle, štvorcové a trojuholníkové. Podľa toho, k akému tvaru máte najbližšie môžete vyberať najvhodnejšie prevedenie náušníc, ktoré vám napríklad pomôže opticky vybalansovať niektoré disproporcie.

Oválna tvár

Najvoľnejšiu ruku pri výbere budú mať osoby s oválnou tvárou symetrických oblých tvarov. Týmto typom totiž pristane väčšina náušníc od kôstkových po visiace modely. Nemusia sa preto báť experimentov a napríklad vyberať zaujímavé lemujúce náušnice, ktoré tesne priľnú k uchu a tiahnu sa od ušnej dierky nahor k laloku. Väčšinou bývajú vyhotovené v zaujímavom tvare pripomínajúce listy, kvety alebo avantgardné geometrické obrazce. Tieto typy tiež môžu siahnuť po zaujímavých dvojitých náušniciach, ktoré sú tvorené jednoduchou kôstkou, z ktorej visí ozdobný prvok.

Okrúhla tvár

O tom, že máte okrúhlu tvár, rozhoduje symetria medzi dĺžkou a šírkou a nevýrazná čeľusť. Typy so zaguľatenou tvárou by sa mali vyvarovať oblým a obručovým tvarom, ktoré by akurát zvýraznili celkovú guľatosť. Naopak dajte prednosť drobným trojuholníkovým bombám, visacím slzičkám alebo dlhým hojdacím náušniciam pokojne aj retiazkového typu.

Štvorcová tvár

Ostré črty s výraznou čeľusťou a minimálne zaoblenou bradou potrebujú zmäkčiť a navodiť pocit jemných tvarov. K tomu skvele dopomôžu kruhové náušnice, polkruhy, visiace boho náušnice so strapcami aj elegantné kôstkové. Oproti tomu hranaté náušnice s modernými geometrickými tvarmi by ešte zvýraznili celkovú ostrosť tváre, preto sa takýmto prevedeniam skôr vyhnite.

Trojuholníková tvár

Charakteristickým prvkom tvárí trojuholníkového typu (niekedy tiež srdcového) je ostrejšia spodná polovica s bradou do špičky. Týmto typom pristane veľká škála prevedení od kruhu, strapcových po slzičkové varianty, ktoré sa rozširujú v spodnej časti, teda dobre vyrovnávajú ostré spodné rysy. Báť sa nemusíte ani drobných kôstok, ktoré vyniknú špeciálne u žien s kratšími vlasmi.

Starostlivosť o náušnice

Náušnice sú často v kontakte s nalíčenou pleťou, vlasmi ošetrenými tužidlami a vystavované vonkajším vplyvom. Z toho dôvodu je o ne potrebné náležite sa starať. Ak ich nepoužívate, odložte ich na bezpečné a suché miesto, najlepšie do šperkovnice.

Starostlivosť o zlato

Zlaté náušnice nevystavujte chlóru. Ak sa vám začne zdať, že šperk stráca na lesku, preleštite ho bavlnenou handričkou. Na hĺbkovejšie čistenie sú určené špeciálne roztoky a peny, do ktorých náušnice ponoríte a necháte čistiacu penu pracovať. Na zlatých náušniciach sa niekedy môžu objaviť zelenkasté škvrny. V ľahších prípadoch si s nimi poradí šťava z citróna. Ak sa po čistení nedostavia známky zlepšenia, uložte šperk radšej ku klenotníkovi. Ak vlastníte väčšie množstvo zlatých šperkov, oplatí sa investovať do ultrazvukového čističa, ktorý je dostatočne šetrný a spoľahlivý.

Starostlivosť o striebro

Keďže striebro oxiduje a je náchylné k sčernaniu, nechajte šperk aspoň raz ročne ošetriť rhodiovou vrstvou. Na čistenie využite šetrný čistič k tomu určený, bežne dostupný v drogériách. Uložte náušnice do pohára napusteného čističom, krátko (približne 6 sekúnd) ich nechajte odležať a potom opláchnite prúdom vody. Utrite jemným papierovým obrúskom a nechajte uschnúť voľne na vzduchu. Pri čistení sa riaďte návodom daného prípravku, niektoré postupy sa môžu líšiť.

Starostlivosť o chirurgickú oceľ a titán

Retiazky z ocele aj titánu stačí v prípade zašpinenia očistiť vlažnou mydlovou vodou a usušiť bavlnenou utierkou. Ak však náušnice zdobí kamienková výplň, overte si jej pôvod.

Náušnice s ozdobnými kameňmi

Tvrdé a odolné diamanty, zafíry alebo napríklad rubíny môžete čistiť pravidelne roztokom na šperky. Na mäkšie kamene ako smaragd, alebo dokonca perly, nepoužívajte chemické čističe. Ak práve nemáte po ruke špeciálny prostriedok, siahnite po mäkkej hubke a troche šampónu. Hubku jemne prikladajte ku šperku, nijako nedrhnite, len mäkko stláčajte. Pre obnovu perlového lesku postačí šperk opláchnuť v čistej vode, vysušiť a rukami na neho naniesť trochu prírodného oleja.